Sobota 28. března 2020, svátek má Soňa
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 28. března 2020 Soňa

Dekadence nebo idiocie? Nic není tak, jak má být.

23. 06. 2016 9:53:09
Žijeme ve zvláštní době. Skoro vše zakrývá svůj skutečný účel. Vezměte si třeba tu slavnou hipsterskou módu. Chlapi si nechávají narůst fousy a chodí v kostkovaných košilích, ale místo do lesa míří do kavárny. A tak je to se vším.

Včera jsem si zašla na kávičku do nové kavárny a využila jsem nabídky přehršle módních časopisů. Po jednom jsem hrábla a celý jsem si ho prolistovala a sem tam jsem si něco přečetla. Byla jsem ohromena tím, kolik drahé inzerce v takovém módním časopise je. Šperky, kabelky, boty... A šaty. Zřejmě k inspiraci nafocené několikastránkové příběhy. Ale nic pěkného - zamračené modelky v krkolomných pózách a na sobě měly neskutečné kombinace hadrů. Šílené barevné kombinace, hábity visící na androgynních modelkách bez úsměvu. Ale to známe a víme, že svět módy není pro normální ženy.

Zaujala mě ještě jiná věc. Začetla jsem se do rozhovoru s modelkou, která prozradila nějaké své finty na líčení. A rozplývala se nad tím, že se dlouho učila líčit tak, aby vypadala jakoby trochu unaveně po sexu a taky trochu ubrečeně. Proboha - to můžu mít přece i bez líčení! Když jsem se s postřehem o moderních trendech v líčení svěřila kolegovi, informoval mě, že dnes si lidé líčí klidně celé tělo! Stínují svaly, aby vypadaly větší a prorýsovanější. Ach můj bože! Je to horší, než jsem si myslela.

Předstírání a hraní rolí místo skutečného opravdového života. Tak místo skutečného sexu se lidi dívají na porno a pak se líčí tak, aby vypadali jako po sexu. Muži místo skutečné práce a fyzické aktivity se oblékají tak, že vypadají jako lesní dělníci. Ale to jsou ty lepší případy.

Horší je to, že se lidi chtějí svých životních a přirozených rolí zbavit. Muži se čím dál víc podobají ženám a to nejen vzhledově. Jen aby nemuseli přijmout svou roli ochránce a živitele. Chodí na mateřskou, neumí se prát a na své plnovousy mají víc mastiček a vodiček, než kdejaká žena na vlasy. Ženy zase hrubnou a učí se ochraňovat samy. Makají jako divé a při práci stíhají vychovávat děti a formovat si postavu. Berou tak nechtíc mužům vítr z plachet...

V tomto šíleném světě převráceném na ruby pak každá normálnost vypadá jako podivínství. Źena, která chce rodit před třicítkou je zmítána pochybnostmi, protože přece jí uteče kariéra a vůbec. Tak mladá a už si zkazí postavu! Muž, který se nebojí poprat za čest své dámy je nevídaná věc. Muž, který svou partnerku neposílá na potrat, otěhotní-li, je taky vzácností. To jsou zásadní věci, ale ono se to projevuje i v drobnostech. V módě, v životním stylu. A je čím dál těžší se tomu vzpírat.

Kdyby to byl problém, který ovlivňuje pouze mezilidskíé vztahy, nějak bychom se s tím vypořádali. Bohužel ale zvrácenost zmatení rolí a funkcí ovlivňuje i politiku. Jakoby všechny přirozené a normální věci musely být potlačeny a zklividovány. A tak žijeme v době, kdy konkurence v byznysu je chápána jako problém - nikoliv jako příležitost k inovacím a snižování cen. Bereme jako normální, že regulace likvidují běžné a staletí fungující způsoby obživy. Například z anglických rybářů se tak staly jen ubohé trosky postávající na úřadech práce. Stejně tak apaticky přijímáme, že jsou likvidována celá průmyslová odvětví a schopnost lidí a národů v Evropě se uživit vlastní prací je stále menší a menší.

Ale jen houšť a větší kapky, čím víc bude vládnoucí a mediální elita tlačit na pilu, tím víc vynikne ta absurdnost a lidi se začnou vracet k přirozeným věcem a způsobům. Třeba ilegálně a načerno. Možná to bude jako ve filmu Sexmise a v různých knihách vykreslujících děsivou budoucnost. Skupiny lidí se budou přesouvat na vesnici a do lesa a tam tajně budou žít tak, jak jim to přirozenost bude velet. Ženy budou ženami a muži je budou ochraňovat.

Anebo taky ne. Třeba tu dekadenci spojenou s blbostí zastavíme sami. Kdo ví?

Autor: Eva Hrindová | čtvrtek 23.6.2016 9:53 | karma článku: 41.96 | přečteno: 4845x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Společnost

Irena Aghová

Sulla diktátorem. Římská totalita.

Úvodem jsem se snažila vyložit k tématu Sulla, jak Římané vyhotovili ústavu Římského státu a jaké vrcholné úřady zastávali a za jakých podmínek. Článek se vrací k Sullovi a jeho bezprecedentnímu chování,

28.3.2020 v 15:37 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 46 | Diskuse

Vladimíra Bošková

Právníci a odborníci na etiku: ne italskou cestou

Tak jako Švýcarsko i Německo a Rakousko mají doporučení, jak rozhodovat o tom, který pacient se při přetížení kapacit dostane na intenzivní lůžko.

28.3.2020 v 15:37 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 77 | Diskuse

Josef Prouza

S úsměvem jde karanténa líp

V tsunami koronavirové humorné, satirické i černohumorné inspirace přetékají maily, esemesky i whatsappy. Kdo z Čechů nesnídal vtipnou kaši, byl Němec. Do pekla vždy s hurónským řevem. Znáte mě, já abych hned polínko nepřihodil...

28.3.2020 v 14:35 | Karma článku: 14.78 | Přečteno: 225 | Diskuse

Rostislav Szeruda

Koronavirus jako zrcadlo společnosti

Koronavirus, který aktuálně sužuje naší společnost, jí zároveň nastavuje zrcadlo, některé věci zviditelňuje, jiné pokřivuje a některé problémy jako by zázračně zmizely.

28.3.2020 v 12:40 | Karma článku: 11.55 | Přečteno: 223 | Diskuse

Josef Železný

Děkuji – ztraceni nebudeme!

Naše civilizace prochází neskutečně těžkou zatěžkávací zkouškou opravdového lidství a solidarity. Ale bez dobré mysli, zdravého sebevědomí a víry v budoucnost bychom tuto nepřízeň osudu již týdny nezvládali tak dobře.

28.3.2020 v 12:05 | Karma článku: 8.03 | Přečteno: 187 | Diskuse
Počet článků 168 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 3608

Nesnáším škatulkování a lidi, co podléhají předsudkům. Za nejcennější věc považuji svobodu ve všech smyslech toho slova. A o tom jsou mé občasné články. Více na www.evahrindova.cz

Najdete na iDNES.cz